Kurumsal Bir Firmada Çalışmak

Kuveyt Türk te çalışmaya başlayalı tam 4 ay olmuş. Geriye dönüp baktığımda zamanın ne kadar hızlı akıp geçtiğini , zamanın bize verilen büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum.

Gelelim konumuza ; bir yazılımcı için kurumsal bir şirkette çalışmanın artı ve eksilerini yine kendi bakış açımdan değerlendirmeye çalışacağım.

Öncelikle belirtmeliyim ki sektöre yeni atılacak kişilere şunu söylemeliyim ki iş hayatına kurumsal bir firmada başlamak bana göre bir dezavantaj. En az bir yıl burnumuzun küçük bir kobi de sürtmesi bazı şeylerin önemi ve farkına varmak için çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Gerçi ben bu süreyi 3 yıl yaşadım ama 1-3 yıl arası ideal diyelim.Kendimi de zorla katogoriye soktum :)

Bir kere küçük şirkette başlayıp işin her yönüyle sorumlusu  olmak hem insan bir güven veriyor hem de işin bütününe bakabilme fırsatı veriyor. Yazılım sadece kodlamadan ibaret değil ; analiz , tasarım , kodlama , dökümantasyon , test , dağıtım , pazarlama vs.vs. çoğaltmak mümkün. Bu bacakların bir çoğunda bulunmak bütüne bakabilmenizi sağlıyor. Küçük şirketlerde bu böyle ancak kurumsal şirketlerde herkesin bir görevi var ve gerisine karışmıyor bu da uzmanlık kazanma anlamında size fayda sağlıyor.

Kurumsal şirketlerin bir eksisi çok prosedür olduğu için etkili kod yazamayışınız :( bu biraz sizi sıkıntıya sokup köreltebiliyor. Kobilerde ise çok hızlı kod yazıp sonucunu görebiliyorsunuz.

Kurumsal firmalarda her ne kadar hepsinde olmasa da daha üst konulara eğilme şansınız oluyor ve daha kaliteli kod geliştirmeye zorlanıyorsunuz bu da bir artı.

Diğer yandan kurumsal firmalarda bilgiye ulaşmak çok kolay. Örneğin bize her cuma Microsoft'un atadığı bir uzman problemlerimizi gidermeye geliyor. Kitaplar , eğitimler , tecrübeli eski çalışanlar derken bir problemi çözememe şansınız yok ancak küçük şirketlerde bu imkanlar çok daha kısıtlı.

Kurumsal firmanın bir diğer artısı ise yapacağınız işin net olması ve yazılı olması.

İşin sosyal haklar tarafına gelince burada kurumsal firmalar bir değil on adım öne çıkıyor. Servis,yemek, yardımlar,sigorta,özel sağlık sigortası , kıyafet yardımı,primler.Gelecek garantisi daha fazla maddi anlamda kafanız rahat olur. Küçük şirketlerin birçoğunun mali gücü bunları karşılamaya yetmiyor.

Küçük şirketlerde biraz daha rahat hareket edebiliorsuz ancak kurumsal firmalarda belli bir düzen ve prosedüre uymak zorundasınız.

Büyük şirketlerde daha çok arkadaş edinme şansınız var. Bir çok organizasyona katılabilirsiniz kurumiçi . Örneğin istanbula geldiğimden beri özlemini çektiğim halısaha organizasyonları artık yapabiliyorum . Aşağıda da turnuva takımımızın bir resmi :)

 

Sonuç itibariyle her ikisininde tadına bakmak gerekli. Artılar eksiler sizin hayattan ne beklediğiniz ile alakalı. Her gözden farklı çıkarımlar elde edilebilir.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !