İkinci el araç alırken dikkat!!!

Merhabalar ,
Bloğuma her zaman yazılımla ilgili konular yüklüyordum ancak bazen de başıma gelen olayları kısaca paylaşmak ve edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum.

Geçen sene Ford Fiesta marka bir araç almıştım ikinci el, aracı tanıdık olduğu için ne bir servise götürdük ne de kontrol ettik. Ancak araç alırken kimden alırsanız alın iyice kontrol ettirmek gerekiyor çünkü aracım pert çıktı resmen 17500 TL lik arabaya 2 yıl önce 13000 tl lik masraf yapılmış.

Olay şöyle gelişti ben aracı aldım ve SBN sigortadan kasko yaptırdım ve hiç bir hasar kaydı çıkmadı. Daha sonra aracı sattığım kişi Neova sigortadan kasko yaptırmak istedi ve bu hasardan dolayı kasko yapamayız dedi. Yani demek istediğim ikinci el bir araç alacaksak eğer bir kaç kasko şirketinden fiyat almakta fayfa var.

Diğer bir husus da araç hasar sorgulama : 5664 'e HASAR M MotorNumarası gönderirseniz o motor numarasına ait bütün hasarları gösteriyor veya HASAR S SaseNumarası. İki türlü de aratmakta fayda var. Plaka ile sorgulama çok da işe yaramıyor.

Eğer aracın büyük hasarı var ve kasko ile değil de özel bir servis de yaptırıldıysa bu sefer sms ile sorgulatma da işe yaramıyor. Araç yukarda anlattığım bütün testlerden geçerse bu sefer yetkili serviste de servis ücretini ödeyip baktırmak faydalı olur bence. 

Ben bizzat yaşadım ve aracımı satarken oldukça zarar ettim ve paylaşmak istedim.
  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !