IIS’de gelen istekleri görüntülemek

Merhabalar.
Asp.net ile bir uygulama geliştirip bunu iis de publish ettiğimiz zaman, buraya istek gelen istekleri (request) anlık olarak görüntülemek isteyebiliriz. IIS’imize gelen istekler ya post tur ya da get tir.

Web sayfasını ilk çağırıken yapılan istek GET’tir, sayfa açıldıktan sonra bir butona tıklanması gibi eventlere ise POST’dur. Bu iletişimlerin hepsini IIS üzerinden anlık olarak izleyebiliriz. Aşağıdaki örnek IIS 7 içindir.

1. IIS manager’ı açın. Başlat->Çalıştır-> inetmgr
2. Soldaki Connections pencesindeki tree’de SERVER isminin yazdığı node’a tıklanır
3. Sağda çıkan pencerede Worker Process tıklanır

4. Hangi application pool’u izlemek istiyorsanız ona sağ tıklayıp View Current Requests’i tıklayın.
5. Daha sonra gelen bütün istekleri liste halinde görebilirsiniz.

Gerçek Hayattan bir örnek : Bir uygulama yazıp benim yetkim dahilinde olmayan bir ortama publish ettirmiştim.Fakat test eden arkadaşlar uygulamanın çalışmadığını söylediler. Kendi bilgisayarımdan uygulama çalışıyordu.  Requestin iis’e ulaşmadığı hiç aklıma gelmemişti. IIS de worker process’leri izleyerek requestin IIS’e hiç ulaşmadığını farkettim. Test yapan arkadaşın host dosyasında verdiğimiz URL başka bir ip ye yönleniyormuş.
C:WindowsSystem32driversetchosts bu dizindeki host dosyası ile domain isimlerinin hangi ip’ye yönleneceğini değiştirebiliyoruz.(Örn:192.xx.xx.xx testserver)


Detaylı bilgiyi aşağıdaki adresten edinebilirsiniz.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc732518%28WS.10%29.aspx

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !